přihlásit  


Přezdívka:
Heslo:
  MENU  
MENU


HOUBAŘENÍ


ATLAS HUB
HERBÁŘ
KDE ROSTOU
URČOVNA
SLOVNÍK
LITERATURA


TOP 10
AKCE
BLOGY
DISKUSE
INZERCE
RECEPTY
UŽIVATELÉ
XICHTOVNÍK


REGISTRACE
NOVINKY
PRAVIDLA
NASTAVENÍ
SPRÁVCI
ODKAZY
KONTAKT

Řešení jarní hádanky ze 7. března 2010


V nedočkavosti prvních jarních hub tohoto roku, unaven sněhem, jsem včera zadal hádanku, kde se bohužel našlo málo hádajících. Zde je řešení.

hadanka 1Jelikož letošní jaro je opravdu velice zvláštní, neudržel jsem se včera a zadal jsem dvě malé fotohádanky pro další případné nedočkavce.

Jednalo se o dva detaily hub, tak jak je tady vidíte na obrázcích pro připomenutí hádanky samotné.

První je z mé fotosbírky, ještě zde nebyla publikována a byla vyfocena 10. dubna 2008 na pískovém podloží v relativně čerstvě vykácené, zkultivované a osázené pasece po smrkovo/borovém lese poblíž Bezdězu.

hadanka 2Druhou jsem si vypůjčil přímo zde na Houbaření v sekci hub. Vyfocena a vložena byla Kudláčkem, snad se proto na mne nebude moc hněvat, zapomněl jsem se jej totiž včas zeptat.

Šance najít tyto dvě houby pohromadě na jedné lokalitě se blíží nule. Každá z nich totiž potřebuje zcela jiné podmínky.

Jedna z těchto hub je jedlá a jedna naopak jedovatá. Konkrétně houba na obrázku vpravo nahoře je jedovatá a druhá na fotce vlevo jedlá, vyhledávaná a chutná.

Ucháč obecný (Gyromitra esculenta)Nebudu vás již déle napínat dalšími svými řečičkami, hned první hádající se strefil a uhodl, v případě houby vpravo se jedná o Ucháč obecný (Gyromitra esculenta).

Závojenka podtrnka (Entoloma clypeatum)Druhá houba, umístěná vlevo je naopak Závojenka podtrnka (Entoloma clypeatum). Najdete ji mezi fotkami ve třetí řadě uprostřed.

Přečteno 9717x
robi - 2010-03-08


Nejnovější blogy
Klíště je jakási chodící lékárna, tvrdí parazitolog
S příchodem teplého počasí začíná také sezóna klíšťat. Z těchto parazitů se během posledních let stalo vděčné mediální téma. Je skutečně důvod se klíšťat tak bát?
Učíme se hledat houby - penízovka smrková
Drobnější houba, objevující se brzy zjara, první z jedlých hub v nové sezóně.
Učíme se hledat houby - žilnatka oranžová
Celkem nenápadná, i když velice krásná houba s neobvyklou strukturou a celoročním růstem. Kde se před námi tedy nejčastěji skrývá?
Učíme se hledat houby - ohnivec rakouský
Krásná zimní a jarní houba, kterou lze nalézt pod sněhem a po jeho odtání, lákající hlavně svou barvou a hojností v místech růstu. Kde ji tedy hledat?
Jedovaté čirůvky zelánka a zemní!
V nedávné době byl zaznamenán zvýšený výskyt otrav po požití čirůvky zelánky a čirůvky zemní ve Francii a Polsku. Po provedení výzkumů byly shledány jedovatými.
Co vše nám řekne latinský název houby?
Pokud se podíváme na latinský název houby, co vše se z něj vlastně můžeme dozvědět?


Komentáře k blogu - 0 komentářů