Popis | | Obecný popis
Vytrvalá, 7–60 cm vysoká bylina s mohutným, až 20 cm dlouhým a 0,5 cm širokým, bohatě větveným oddenkem. Lodyha jednoduchá, přímá až vystoupavá, oblá, jemně rýhovaná, lysá někdy na bázi či v uzlinách jemně pýřitá, se 2–3 páry listů. Listy na sterilních výběžcích jsou dlouze stopkaté, srdčité nebo srdčitě vejčité, na okrajích roztroušeně chlupaté, na okrajích čepele mělce oddáleně zubaté až celokrajné. Dolní listy na kvetoucích rostlinách jsou jednoduché, vejčité, na stopkách 1–4 cm dlouhých. Ostatní listy na lodyze krátce řapíkaté nebo přisedlé, třídílné nebo třísečné. Prostřední úkrojek těchto listů je úzce vejčitý až úzce kopinatý, oddáleně hrubě zubatý, postranní úkrojky užší. Pod bází květenství vyrůstá pár celistvých, čárkovitě kopinatých listenů. Všechny listy jsou na ploše lysé, nebo řídce pýřité, na okraji brvité. Květenství tvoří bohatý vrcholový vidlan s oboupohlavními nebo polygamickými květy. Kalich pětizubý, koruna nálevkovitá, bílá až světle růžová, u samičích a oboupohlavních květů dosahuje v průměru 3–4,5 mm, u samčích květů 1,5–3 mm. Prašníky a čnělka z koruny vynikají. Plodem je nažka lahvicovitého tvaru, 3–4 mm dlouhá a 1 mm široká, lysá (vzácně i kratičce chlupatá), s podélnými žebry.
Stanoviště
Stinné, suťové lesy, rokliny, stinné skalní svahy, skalní štěrbiny. Půdy mělké, kamenité, štěrkovité, hlinité, kyselé až bazické. Vyžaduje vyšší půdní i vzdušnou vlhkost.
Rozšíření
V ČR je druh rozšířen v od submontánního do supramontánního stupně, těžiště areálu se nachází v oblasti moravskoslezských Beskyd a Hrubého Jeseníku, odkud zasahuje do přilehlých oblastí, na jihozápad až do Svitav a Žďárských vrchů.
Ochrana
Zařazen k ohroženým druhům naší květeny (C3). |