Roste téměř po celé Evropě a za Uralem až k povodí Jeniseje. U nás se náš původní typ topolu černého zachoval jen roztroušeně, protože je už téměř 100 roků nahrazován výsadbami rychlerostoucích topolů euroamerických. To jsou mezidruhoví kříženci mezi naším evropským topolem černým a severoamerickým topolem bavlníkovým (Populus deltoides). Používá se pro ně botanický název Populus x canadensis.
V kultuře je nejvýznamnějším kultivarem Populus nigra cv. Italica, která má sloupovitou kurunu. Podle současných názorů nepochází z Italie, ale byl do Italie dovezen odněkud ze střední Asie. Má výhodu, že oproti našemu původnímu topolu černému lépe snáší sucho.
Topoly jsou dvoudomé a větrosnubné dřeviny. Většina zahradnických kultivarů nevytváří semena /mají pouze samčí květenství/, a rozmnožují se pouze zakořeňováním větviček.
Kvete před olistěním.
V současné době je moderní zakládat topolové plantáže jako energetické plodiny. Zde se využívají kříženci našeho topolu černého s některým asijským druhem topolu ze sekce topolů balzámových. Nejčastěji je pro křížení využíván druh Populus maximowiczi.
Nesytka sršňová - Sesia apiformis, patří mezi největší zástupce této čeledi v ČR. Motýl svým vzhledem napodobuje vosu nebo sršně a nejen vzhledem ale i svým trhavým pohybem při lezení a prudkým přímočarým letem. Housenky žijí ve spodních částech kmenů různých topolů. |