čeleď: blahočetovité - Araucariaceae
Blahočetů existuje víc druhů, ale v podmínkách ČR dokáže růst ve venkovním prostředí pouze druh blahočet čilský. Pochází z hor Argentiny a Chile. U nás se s ním lze setkat většinou jen v botanických zahradách, bývá pěstován jako zvláštnost. Je choulostivý na mráz, před očekávanými velkými mrazy mu zahradníci chrání kořeny a spodek zabalením.
Má vždy jeden přímý kmen s přeslenitými větvemi. Šišky mohou být až 20 cm velké. Jejich semena jsou jedlá, kdysi byla významným zdrojem potravy domorodých obyvatel. V přírodních podmínkách ČR ale blahočety nerozkvétají a samozřejmě ani netvoří semena.
Pro nás Evropany je tento strom důležitou ukázkou - jako živá fosilie. Umožňuje nám udělat si představu o tom, jaké rostliny rostly na zeměkouli v dávných geologických dobách. |