Houbaření - Atlas hub | Bedla odřená

  přihlásit  
  přihlásit  


Přezdívka:
Heslo:
  MENU  
MENU


HOUBAŘENÍ


ATLAS HUB
HERBÁŘ
KDE ROSTOU
URČOVNA
SLOVNÍK
LITERATURA


TOP 10
AKCE
BLOGY
DISKUSE
INZERCE
RECEPTY
UŽIVATELÉ
XICHTOVNÍK


REGISTRACE
NOVINKY
PRAVIDLA
NASTAVENÍ
SPRÁVCI
ODKAZY
KONTAKT


<

Bedla odřená
Macrolepiota excoriata (Schaeff.) Wasser 1978
jedlá

>


Bedla odřená - Macrolepiota excoriata (Schaeff.) Wasser 1978
  Autor: Kraken   Komentářů: 0  
Bedla odřená - Macrolepiota excoriata (Schaeff.) Wasser 1978
  Autor: Kraken   Komentářů: 0  
Bedla odřená - Macrolepiota excoriata (Schaeff.) Wasser 1978
  Autor: Kraken   Komentářů: 0  


Roste od-do   Červenec - Listopad
Popis   Klobouk má 40-120mm v průměru, je béžový až karamelově hnědý, v mládí vejčitý až zvoncový, nakonec deštníkovitě rozprostřený. Přitom dochází k odtržení pokožky klobouku od okraje nejdřív v soustředných šupinách, později při suchu hvězdicovitě a odkrývá se tak základní bílá barva klobouku. Na okrajích klobouku zůstávají často zbytky prstenu. Barva klobouku na tupém hrbolku uprostřed je tmavší.

Lupeny jsou bělavé, ve stáří s růžovým nádechem, tenké, husté, vyklenuté, volné. Na břitu jsou stejnobarevně jemně vroubkované.

Třeň je vysoký 50-110mm, v průměru 7-13mm, je cylindrický, v mládí bílý, hladký, plný a bez kresby, ve stáří dutý, drsný až jemně vločkatý, slabě růžovohnědý, k bázi tmavěji hnědý. Ta bývá palicovitě až bambulovitě rozšířená. Vršek třeně až k prstenu je hladký a jemně rýhovaný. Prsten je úzký, často přeložený, nebo srolovaný, volný, lehce posunovatelný. Spodní strana hnědne, ve stáří volně visí dolů.

Dužnina je v klobouku bílá, tenká, 5 až 10 mm, později houbovitá, ve třeni tuhá, vláknitá, krémově až růžově hnědá, s příjemnou vůní a oříškově houbovou chutí.

Výtrusný prach je krémově růžový.

Výskyt   Daří se jí hlavně na nehnojených, chudých, písčitých pastvinách. Méně často jí můžeme najít i na hnojených loukách. Na úhorech a travnatých okrajích polí ji rovněž můžeme objevit. Krátká údobí sucha přežije bez úhony. Roste jednotlivě, ale ráda i ve společnosti.
Odkazy     -
Záměna     -
Další jména   
německy (deutsch)   Acker-Riesenschirmpilz 
Latinská synonyma