Houbaření - Atlas hub | Hrachovec hvězdovitý

  přihlásit  
  přihlásit  


Přezdívka:
Heslo:
  MENU  
MENU


HOUBAŘENÍ


ATLAS HUB
HERBÁŘ
KDE ROSTOU
URČOVNA
SLOVNÍK
LITERATURA


TOP 10
AKCE
BLOGY
DISKUSE
INZERCE
RECEPTY
UŽIVATELÉ
XICHTOVNÍK


REGISTRACE
NOVINKY
PRAVIDLA
NASTAVENÍ
SPRÁVCI
ODKAZY
KONTAKT


<

Hrachovec hvězdovitý
Sphaerobolus stellatus Tode 1790
nejedlá

>


Hrachovec hvězdovitý - Sphaerobolus stellatus Tode 1790
  Autor: Jonas   Komentářů: 0  
Hrachovec hvězdovitý - Sphaerobolus stellatus Tode 1790
  Autor: marek.11   Komentářů: 0  
Hrachovec hvězdovitý - Sphaerobolus stellatus Tode 1790
  Autor: Jonas   Komentářů: 0  


Roste od-do   Červenec - Říjen
Popis   Plodnice :1-3mm široké, kulovité, bíle ojíněné, hvězdovitě rozpraskávající, na vnějších cípech zlatožluté až oranžově žluté, uvnitř se zlatožlutou až oranžovou, lesklou, slizkou kulovitou 1mm velkou peridiolou, kterou dokáže vymrštit až 1 metr daleko.

Obrácená membrána, která peridiolu vymrští poté vytvoří sklovitě bílou kuličku uprostřed plodnice.

Výskyt   Roste dosti hojně ve velkých skupinách na rozkládajících se větvičkách, dřevě, bylinách, někdy též na koňském, kravském a králičím trusu. Je však tak malý, že často unikne pozornosti.

Z ekologického hlediska jsou zástupci rodu hrachovec (Sphaerobolus) velmi zajímaví, protože vyvinuli dimorfní strategii z hlediska volby substrátu, což souvisí i s některými morfologickými a ekofyziologickými adaptacemi. Prvním a současně častějším místem výskytu je odumřelé dřevo a případně bylinné zbytky, kde způsobuje bílou hnilobu. Na tyto substráty dochází k šíření prostřednictvím gem. To jsou nepohlavně vzniklé rozmnožovací částice obsažené v peridiole. Druhým a tentokrát vzácným substrátem je trus býložravců. K osídlování trusu slouží bazidiospory, které jsou ke klíčení stimulovány vysokou teplotou a přítomností proteolytických enzymů, čehož se jim bohatě dostává v trávicím traktu býložravců. K tomu, aby byly bazidiospory pozřeny při pastvě, slouží právě ono aktivní odstřelování peridioly. Tak se nejsnáze, i díky přilnavému povrchu, přichytí na vegetaci a může být spasena. Výrazně vyšší frekvence nálezů na dřevě či jiných rostlinných zbytcích je přirozeně dána výrazně větším objemem a perzistencí tohoto substrátu oproti trusu býložravců.
Odkazy     -
Záměna     -
Další jména   
slovensky (slovensky)   Hrachovec hviezdovitý
německy (deutsch)   Gemeiner Kugelschneller
Latinská synonyma