Houbaření - Atlas hub | Hřib Markův

  přihlásit  
  přihlásit  


Přezdívka:
Heslo:
  MENU  
MENU


HOUBAŘENÍ


ATLAS HUB
HERBÁŘ
KDE ROSTOU
URČOVNA
SLOVNÍK
LITERATURA


TOP 10
AKCE
BLOGY
DISKUSE
INZERCE
RECEPTY
UŽIVATELÉ
XICHTOVNÍK


REGISTRACE
NOVINKY
PRAVIDLA
NASTAVENÍ
SPRÁVCI
ODKAZY
KONTAKT


<

Hřib Markův
Xerocomellus marekii (Šutara & Skála) Šutara 2008
jedlá

>


Hřib Markův - Xerocomellus marekii  (Šutara & Skála) Šutara 2008
  Autor: houbomil   Komentářů: 0  
Hřib Markův - Xerocomellus marekii  (Šutara & Skála) Šutara 2008
  Autor: brtník   Komentářů: 0  
Hřib Markův - Xerocomellus marekii  (Šutara & Skála) Šutara 2008
  Autor: Jonas   Komentářů: 0  


Roste od-do   Červenec - Září
Popis   Klobouk: 20-70(75) mm široký, nejprve kulovitý, posléze polokulovitý až klenutý, ve stáří plně rozvinutý. V mládí barvy červenorůžové, poté narůžovělé až načervenalé, oranžovočervené až tmavě červené. U některých plodnic je okraj klobouku zbarven méně sytě od žluté do jemně růžových odstínů. Pokožka klobouku je matná, suchá, nelepkavá, v mládí celistvá a sametová, jak plodnice dozrává, má pokožka klobouku tendenci políčkovitě rozpraskávat a je jemně plstnatá; dužnina v trhlinách má barvu bledě žlutou.
Pokožka klobouku je tvořena trichidermem s hyfami 6-18 µm širokými, často pokryté drobnou inkrustací.

Rourky: 5-10 mm dlouhé, v mládí světle živě žluté, později olivově žluté, v dospělosti u třeně mírně stlačené a malým zoubkem sbíhající ke třeni.

Póry: barvy stejné jako barva rourek, ve stáří kubické až rhombické, 1-2 mm dlouhé.
Rourky a póry po poranění modrají až zelenají.

Výtrusy: 11-16 x 5-7 µm velké, hladké, elipsoidně vřetenovité, na vrcholcích uťaté.

Výtrusný prach: olivově hnědý.

Třeň: 30-55 x 6-20 mm velký, téměř válcovitý, u báze někdy zahnutý, světle žlutavý až živě žlutý v bazální 1/3 s načervenalým, vínovým nebo okrovým nádechem. Třeň je bez zřetelné síťky, povrch je pokryt drobnými plstnatými zrníčky. Tato zrníčka jsou stejné barvy jako je barva třeně. Bázi třeně pokrývá bělavá, místy nažloutlá jemná plsť.

Dužnina: bledě žlutá, nad rourkami až živě žlutá, v dolní 1/2 třeně s načervenalým nádechem v nejspodnější bázi hnědá. Na řezu nebo po poranění se dužnina zbarvuje modře. Chuť mírná, vůně nenápadná.

Tento druh je objevený nedávno a zasluhuje si naši bedlivou pozornost. Zatím je zařazen do kategorie DD, ale je více než evidentní, že se jedná o taxon velice vzácný. Nálezy by se měly evidovat, dokladovat a jak místa, tak plodnice chránit.

Výskyt    Roste v xerotermnějších listnatých lesích, nalezen byl pod duby (letní, šípák- Quercus robur et Q.pubescens) s vtroušenými lípami (Tiliae), habry (Carpines). Rostl v nadomořské výšce kolem 200 m.n.m. V ČR jsou potvrzené pouze 3 lokality, kde se tento vzácný taxon vyskytuje. Dále byl nalezen v severozápadních čechách v n.v. 280-300 m.
Odkazy     -
Záměna     -
Další jména   
Latinská synonyma