Popis | | Klobouk: 30-60mm široký, zprvu polokulovitý,potom klenutý až poduškovitý, cihlově červený, krvavě červený, až purpurově červený, někdy také částečně vybledlý, v mládí lysý nebo sametový, později až jemně plstnatý, ve stáří často rozpraskávající na políčka.
Rourky jsou v dospělosti připojené nebo u třeně trochu stlačené a malým zoubkem sbíhající, 5-8(10)mm dlouhé, v mládí světle žluté, později sytě žluté, ve stáří žlutoolivové.
Póry jsou podobně zbarvené jako rourky, ve zralosti hranaté, 1-2mm velké. Rourky a póry po doteku a poranění modrají.
Třeň: 40-65x7-15(20)mm velký, téměř válcovitý, bez síťky, sytě žlutý až bledě žlutavý, ve spodní polovině někdy s načervenalým nebo purpurovým nádechem anebo také s nápadnými červenými skvrnami, na povrchu pokrytý velice drobnými žlutými, načervenalými nebo červenohnědými plstnatými zrníčky. Na otlačených místech se povrch třeně zbarvuje modře. Plst na bázi třeně je bělavá, místy až bledě žlutavá. Dužnina v klobouku je světle žlutá nebo bělavá, ve spodní polovině třeně někdy částečně načervenalá nebo až vínově červená, v bázi třeně často hnědavě rezavá, na řezu nebo při poranění modrající.
|
Výskyt | | V lesích nebo hájích na vlhčích stanovištích s kyselejší půdní reakcí v blízkosti potoků, různých mokřin nebo terénních prohlubní, v nichž se trvale nebo alespoň určitou dobu drží voda nejčastěji pod olšemi, vrbami, jasany, topoly i duby.
Je sice jedlý ale pro kuchyňskou spotřebu by se neměl sbírat, poněvadž je zařazen do Červeného seznamu hub České republiky! Měl by se tedy chránit a jeho nálezy hlásit a dokladovat. |