Popis | | KLOBOUK: 20-70mm, v mládí polokulovitý, později klenutý, ve stáří až plochý, okrovorůžový až hnědočervený, často světle žíhaný, za vlhka slizký, po oschnutí lesklý, po otlačení se pokožka klobouku někdy zabarvuje do červena.
ROURKY: 5-10mm dlouhé, zářivě žluté,krátce sbíhavé, okolo třeně někdy mírně stlačené.
PÓRY: Zhruba 0,5-1,5mm široké, po celou dobu stejně zbarvené jako stěny rourek, většinou i u suchých plodnic.Zbarvení rourek ani pórů se po otlačení nemění.
TŘEŇ: 30-70x6-20mm, válcovitý, na bázi mírně ztenčený, většinou zářivě žlutý, v dolní polovině často nahnědlý. lý třeň je na omak pružný, to způsobuje zvláštní vrstva tkáně těsně pod povrchem třeně, takzvaný laterální strat třeně. Celý povrch třeně je pokrytý těžko viditelnými zrníčky, které mají stejnou barvu jako podklad. Plst na bázi třeně je bělavá.
DUŽNINA: Bělavá, pod pokožkou klobouku většinou načervenalá, v bázi třeně nahnědlá, na řezu neměnná, velice příjemné houbové vůně a slabě nakyslé chuti.
VÝTRUSNÝ PRACH: Hnědoolivový.
VÝTRUSY: 10,5-16x5-6µm velké,vřetenovitě elipsoidní, hladké, s mělkou suprahilární depresí.
|
Výskyt | | Velmi vzácný druh nížin a pahorkatin, kde roste jednotlivě, nebo ve skupinách v teplých oblastech, v listnatých lesích, i na hrázích rybníků většinou pod duby od června do poloviny října.
UŽITÍ: Pravděpodobně je jedlý, ale byl zařazen do Červeného seznamu hub České republiky jako zranitelný druh, navíc je dost drobný, tak bychom ho měli chránit a nalezené plodnice opatrně zamaskovat. |