Houbaření - Atlas hub | Křemenáč bělostný

  přihlásit  
  přihlásit  


Přezdívka:
Heslo:
  MENU  
MENU


HOUBAŘENÍ


ATLAS HUB
HERBÁŘ
KDE ROSTOU
URČOVNA
SLOVNÍK
LITERATURA


TOP 10
AKCE
BLOGY
DISKUSE
INZERCE
RECEPTY
UŽIVATELÉ
XICHTOVNÍK


REGISTRACE
NOVINKY
PRAVIDLA
NASTAVENÍ
SPRÁVCI
ODKAZY
KONTAKT


<

Křemenáč bělostný
Leccinum percandidum (Vassilkov) Watling
jedlá

>


Křemenáč bělostný - Leccinum percandidum (Vassilkov) Watling
  Autor: Jonas   Komentářů: 0  
Křemenáč bělostný - Leccinum percandidum (Vassilkov) Watling
  Autor: Jonas   Komentářů: 0  
Křemenáč bělostný - Leccinum percandidum (Vassilkov) Watling
  Autor: dedabobr   Komentářů: 0  


Roste od-do   Červen - Říjen
Popis   Klobouk: 50-140mm široký, zprvu polokulovitý, potom klenutý, nakonec poduškovitý, v mládí bílý, bělavý nebo nepatrně narůžovělý, na otlačených místech tmavnoucí, později často s narezavělým nebo rezavě narůžovělým odstínem, někdy nakonec až rezavě skvrnitý, zejména na temeni. Okraj klobouku je v mládí olemovaný nepravidelnou přívěskatou blankou která během dalšího růstu postupně mizí.

Třeň: 80-200x15-40mm, protáhlý, téměř válcovitý, v horní části trochu zúžený, ale bez nápadnějšího rozšíření ve spodní části. Povrch třeně je bílý nebo bělavý, roztrhaný na hrubé šupinky. Šupinky jsou až téměř do dospělosti bílé nebo bělavé, teprve později získávají trochu tmavší odstín, na dotek tmavnou.

Dužnina: bílá nebo bělavá, na řezu nabíhá v klobouku a v horní polovině třeně nejdříve do špinavě růžova, potom tmavne do špinavě šedofialova nebo hnědošeda a nakonec až do šedočerna nebo do černa, podobně jako u křemenáče osikového.

V bázi třeně, kde je tmavnutí obvykle slabé nebo skoro žádné, se dužnina zbarvuje do modra, nebo modrozelena a později přechází pomalu do zelena.

Výskyt   Roste v březových porostech s vtroušenou osikou.

Velmi vzácný kriticky ohrožený druh - je zařazen v Červeném seznamu hub České republiky pod jménem Leccinum roseotinctum. Nálezy by se měly evidovat a dokladovat!

Poznámka: V rodě Leccinum bylo popsáno mnoho druhů, které jsou nyní zařazovány pouze jako variety několika výrazně odlišných druhů. Machiel Noordeloos v roce 2009 na základě podrobného zkoumání popisuje Leccinum percandidum a Leccinum roseotinctum pouze jako variety Křemenáče březového.

Odkazy     -
Záměna     -
Další jména   
slovensky (slovensky)   Kozák belostný
německy (deutsch)   Weißer Birkenpilz
Latinská synonyma    -