Houbaření - Atlas hub | Penízovka sametonohá

  přihlásit  
  přihlásit  


Přezdívka:
Heslo:
  MENU  
MENU


HOUBAŘENÍ


ATLAS HUB
HERBÁŘ
KDE ROSTOU
URČOVNA
SLOVNÍK
LITERATURA


TOP 10
AKCE
BLOGY
DISKUSE
INZERCE
RECEPTY
UŽIVATELÉ
XICHTOVNÍK


REGISTRACE
NOVINKY
PRAVIDLA
NASTAVENÍ
SPRÁVCI
ODKAZY
KONTAKT


<

Penízovka sametonohá
Flammulina velutipes (Curtis) Singer 1951
jedlá

>


Penízovka sametonohá - Flammulina velutipes (Curtis) Singer 1951
  Autor: Jonas   Komentářů: 0  
Penízovka sametonohá - Flammulina velutipes (Curtis) Singer 1951
  Autor: Prosty   Komentářů: 1  
Penízovka sametonohá - Flammulina velutipes (Curtis) Singer 1951
  Autor: marek.11   Komentářů: 0  


Roste od-do   Září - Duben
Popis   Klobouk 10-30mm, v mládí polokulovitý, později se ploše rozkládá a někdy je nepravidelně zvlněný a mělce prohloubený. Barvu má v rozmezí od žlutooranžové až po medově nahnědlou. Pokožka je za vlhkého počasí silně slizká a lesklá. U mladých plodnic bývá většinou sametově hebká.

Lupeny 3-5mm, zúženě připojené, pevně přirostlé ke třeni. Mezi nimi jsou patrné kratší lupénky. Za mlada mají barvu bílou, později žlutavou. V dospělosti mohou být poprášené jemně nažloutlým výtrusným prachem.

Třeň je 30-100x3-15mm široký. Většinou je válcovitého tvaru nebo ho můžeme najít zploštělý. Převažuje žlutá a oranžová barva. Tmavohnědé chloupky v horní části vytvářejí hustý porost připomínající sametový povlak. Je dutý, mnohdy pokřivený a zprohýbaný.

Dužnina se světle krémovou barvou je v mládí pružně pevná, pak houbovitě vodnatá. Dužnina v třeni je tvrdě vláknitá a celý třeň je proto dost ohebný.

Výtrusný prach není čistě bílý, ale má jemně nažloutlou barvu.

Výskyt    Penízovka sametonohá, někdy také nazývaná jako zimní nebo plamenečka sametonohá, vyrůstá v bohatých trsech, v jejichž spodní části je zřetelně pozorovatelné podhoubí. Tyto provazcovité útvary jsou spojením mezi dřevní hmotou a houbou.

Začíná růst na podzim a velmi častá je v listopadu, po prvních mrazících. Stane se, že ji najdeme i v létě, ale to se pak vzhledově trochu liší. Třeně už nemají ty tmavě hnědé chloupky, ale jsou oranžově žluté a lysé.

Jedná se o dřevní houbu, kterou najdeme růst jak na mrtvém dřevě, tak i na dřevě poraněných živých stromů. Poranění stromů mohou být způsobena například prvními mrazy. Svým parazitismem na takto poškozených dřevních porostech, může způsobovat odumírání i celých větví.

Není závislá na lesním prostředí. Najít ji můžeme jednak v lese, ale i v břehových porostech podél potoků, v zahradách, ovocných sadech nebo při patě starých šípkových keřů. Hojný je tento druh penízovky v lužních lesích.

Odkazy     -
Záměna     -
Další jména   zimní nebo plamenečka sametonohá
slovensky (slovensky)   Plamienka zimná
německy (deutsch)   Gemeiner Samtfußrübling
Latinská synonyma