Popis | | Říše: Amoebozoa - měňavkovci, kmen: Mycetozoa - hlenky, třída: Myxomycetes - vlastní hlenky, řád: Physarales - vápenatkotvaré, čeleď: Physaraceae - vápenatkovité, rod: Fuligo - slizovka
Patří mezi Hlenky (Myxomycota).
Podobně jako ostatní hlenky, buňky tohoto druhu se obvykle shlukují a vytvářejí plasmodium , masu nediferencovaných buněk, které se mohou ameboidně pohybovat při hledání živin. Plasmodium může zbarveno od bílé až do žlutošedé, obvykle 2,5 až 20 cm v průměru a 1-3 cm široké. Plasmodium se nakonec transformuje do houbovitého aethalia, analogického s výtrusnicemi plodnic hub. Toto postupně tmavne a uvolňuje tmavě zbarvené výtrusy. Tento druh produkuje jedno z největších největší aethalií ze všech hlenek. O tomto druhu je známo, že k rozptýlení svých výtrusů využívá brouky rodu hlodníkovití (Lathridiidae).
Spory mají dvouvrstvou stěnu s hustou vnější vrstvou s trny a vláknitou vnitřní vrstvou. V průběhu vývoje se vnější vrstva rozdělí na vytvoření otvoru, více elastická vnitřní vrstva praskne později s vývojem protoplasmy. Pozůstatky vnitřní vrstvy mohou zatvrdnout a zadržovat protoplasmu i poté, co se vynořila ze spór.
Hlenky mají vysokou odolnost proti toxickým hladinám kovů. Odolnost vůči extrémním hladinám zinku se u tohoto druhu zdá být jedinečná. Mechanismus tohoto kovového odporu je nyní zřejmý, tato hlenka produkuje žluté barvivo s názvem fuligorubin A, u kterého bylo prokázáno, že chelatuje kovy a převádí je na neaktivní formy.
Pozor: Je prokázáno, že u citlivých lidí může tento druh spouštět alergickou rýmu a astmatickou reakci.
Zajímavost: v anglicky mluvících zemích se tato hlenka nazývá hlen psích zvratků, sliz míchaných vajec nebo květy tan. Ve skandinávském folklórů je tento druh nazýván zvratky trollích koček. V němčině je nazýván také máslem čarodějnic.
|