Houbaření - Atlas hub | Slizovka práškovitá

  přihlásit  
  přihlásit  


Přezdívka:
Heslo:
  MENU  
MENU


HOUBAŘENÍ


ATLAS HUB
HERBÁŘ
KDE ROSTOU
URČOVNA
SLOVNÍK
LITERATURA


TOP 10
AKCE
BLOGY
DISKUSE
INZERCE
RECEPTY
UŽIVATELÉ
XICHTOVNÍK


REGISTRACE
NOVINKY
PRAVIDLA
NASTAVENÍ
SPRÁVCI
ODKAZY
KONTAKT


<

Slizovka práškovitá
Fuligo septica (L.) F.H. Wigg. 1780
nejedlá

>


Slizovka práškovitá - Fuligo septica (L.) F.H. Wigg. 1780
  Autor: Herom   Komentářů: 0  
Slizovka práškovitá - Fuligo septica (L.) F.H. Wigg. 1780
  Autor: Jonas   Komentářů: 0  
Slizovka práškovitá - Fuligo septica (L.) F.H. Wigg. 1780
  Autor: Kraken   Komentářů: 0  


Roste od-do   Květen - Říjen
Popis   Říše: Amoebozoa - měňavkovci, kmen: Mycetozoa - hlenky, třída: Myxomycetes - vlastní hlenky, řád: Physarales - vápenatkotvaré, čeleď: Physaraceae - vápenatkovité, rod: Fuligo - slizovka

Patří mezi Hlenky (Myxomycota).


Podobně jako ostatní hlenky, buňky tohoto druhu se obvykle shlukují a vytvářejí plasmodium , masu nediferencovaných buněk, které se mohou ameboidně pohybovat při hledání živin. Plasmodium může zbarveno od bílé až do žlutošedé, obvykle 2,5 až 20 cm v průměru a 1-3 cm široké. Plasmodium se nakonec transformuje do houbovitého aethalia, analogického s výtrusnicemi plodnic hub. Toto postupně tmavne a uvolňuje tmavě zbarvené výtrusy. Tento druh produkuje jedno z největších největší aethalií ze všech hlenek. O tomto druhu je známo, že k rozptýlení svých výtrusů využívá brouky rodu hlodníkovití (Lathridiidae).

Spory mají dvouvrstvou stěnu s hustou vnější vrstvou s trny a vláknitou vnitřní vrstvou. V průběhu vývoje se vnější vrstva rozdělí na vytvoření otvoru, více elastická vnitřní vrstva praskne později s vývojem protoplasmy. Pozůstatky vnitřní vrstvy mohou zatvrdnout a zadržovat protoplasmu i poté, co se vynořila ze spór.

Hlenky mají vysokou odolnost proti toxickým hladinám kovů. Odolnost vůči extrémním hladinám zinku se u tohoto druhu zdá být jedinečná. Mechanismus tohoto kovového odporu je nyní zřejmý, tato hlenka produkuje žluté barvivo s názvem fuligorubin A, u kterého bylo prokázáno, že chelatuje kovy a převádí je na neaktivní formy.

Pozor: Je prokázáno, že u citlivých lidí může tento druh spouštět alergickou rýmu a astmatickou reakci.

Zajímavost: v anglicky mluvících zemích se tato hlenka nazývá hlen psích zvratků, sliz míchaných vajec nebo květy tan. Ve skandinávském folklórů je tento druh nazýván zvratky trollích koček. V němčině je nazýván také máslem čarodějnic.

Výskyt   Roste na shnilém dřevě, zbytcích rostlin, ale může růst také na listech a stoncích živých rostlin.
Odkazy     -
Záměna     -
Další jména   slizovka tříslová
německy (deutsch)    Gelbe Lohblüte, Hexenbutter
Latinská synonyma