Houbaření - Literatura - Jedlé houby a jejich jedovatí dvojníci

  přihlásit  
  přihlásit  


Přezdívka:
Heslo:
  MENU  
MENU


HOUBAŘENÍ


ATLAS HUB
HERBÁŘ
KDE ROSTOU
URČOVNA
SLOVNÍK
LITERATURA


TOP 10
AKCE
BLOGY
DISKUSE
INZERCE
RECEPTY
UŽIVATELÉ
XICHTOVNÍK


REGISTRACE
NOVINKY
PRAVIDLA
NASTAVENÍ
SPRÁVCI
ODKAZY
KONTAKT


Název  Jedlé houby a jejich jedovatí dvojníci
Autor  Hans E. Laux
ISBN  80-86891-38-0
Kategorie  houby


Jaké houby přineseme do kuchyně z výletu do přírody záleží především na tom, kolik jedlých hub známe. Většina lidí sbírá jen několik málo druhů, jako jsou smrže, bedly, pravé hřiby, lišky a suchohřiby. Těm věnuje veškerou pozornost, takže některé z nich už jsou místy poměrně vzácné.

Mezi 5000 středoevropskými druhy je ale velmi mnoho dalších chutných jedlých hub. Jsou stále dosti časté - není škoda chodit kolem nich nevšímavě? Své však vyvolá strach ze záměny s jedovatými houbami. Právě jedovaté druhy jsou totiž těm jedlým často neuvěřitelně podobné! Tato příručka vám pomůže v tom, jak je správně rozeznat a sbírat.

  • 175 jedlých druhů a jejich dvojníků
  • Rozdělení hub na tři snadno rozlišitelné skupiny
  • Snadno zapamatovatelné texty o možných záměnách a jedovatých dvojnících
  • Názorné symboly pro jedlé, nejedlé i jedovaté druhy


tolik oficiální text na přebalu knihy.

V knize jsou se stručným popisem, fotografiemi, jedlostí, dobou a místem růstu prezentovány nejběžnější druhy hub, se kterýmí se lze setkat. Za zamyšlení stojí prezentování hřibu Fechtnerova a muchomůrky císařky jako jedlých, i když je v textu umístěna poznámka o jeho chránění zákonem. Spíše by na místě symbolu jedlosti u těchto druhů měl být umístěn symbol paragrafu, texty mnoho lidí nečte.

Vždy je nejdříve uveden jedovatý či nepoživatelný druh a za ním následují na vedlejší či dalších stránkách druhy jedlé, které by za něj mohly být zaměněny a text se stručným popisem rozdílů. Tento systém je velice přehledný.

Kniha je lehká, skladná a rozhodně není problém, pro běžného houbaře, si ji brát s sebou klidně i do lesa.    komentáře: 0