přihlásit  


Přezdívka:
Heslo:
  MENU  
MENU


HOUBAŘENÍ


ATLAS HUB
HERBÁŘ
KDE ROSTOU
URČOVNA
SLOVNÍK
LITERATURA


TOP 10
AKCE
BLOGY
DISKUSE
INZERCE
RECEPTY
UŽIVATELÉ
XICHTOVNÍK


REGISTRACE
NOVINKY
PRAVIDLA
NASTAVENÍ
SPRÁVCI
ODKAZY
KONTAKT

Rostou i nerostou


Občas se stane, že pro nepřízeň počasí neroste moc hub. I tak lze v přírodě nalézt spoustu krásných skvostů.

Letošek je velice zvláštní rok, vláha je přírodou přidělována opravdu zřídka a ještě jen místně. Díky nebo spíš kvůli tomu se houby ještě teď, v první třetině června víceméně skrývají a lze nalézt jen hnojníky, hlenky a další drobotinu, která povětšinou vyráží brzy po deštích.

Většina houbařů smutní a čeká doma ve skrytu atlasů, Internetových stránek, vlastních fotografií starších úlovků či jen truchlíce nad sklenkou, až se příroda umoudří a nabídne jim nějaké ty úlovky.

Naštěstí se najdou i tací, kteří neskládají ruce do klína a své toulky přírodou v takových chvílích cílí na jiné krásy, hlavně rostliny, byliny, keře, stromy, jejich květy, listy, plody, ale také na hmyz. Vždyť i tam lze nalézt mnoho, mnoho krás pro oko i pro duši, nemluvě o samotné procházce po lesích, lukách i hájích, která je vždy balzámem na duši.

Jistě, mnozí mohou namítnout, že houby jsou výtečnou krmí nebo i jen kořením do spousty jídel, což zrovna o broucích říct nelze. Lze to ovšemve spoustě případů říct o většině bylinek a celkově rostlin, byť jen v některých fázích růstu nebo některých jejich částí.

Vynecháme-li na chvíli však z toho věčného koloběhu žití naše žaludky a zahledíme se na přírodu jako takovou, nelze odolat krásám, které nám nabízí a které hlavně pak v období dubna až června skýtají květy stromů, keřů i bylin. A nemusí se jednat ani o léčivky nebo naopak nějaké vzácnosti. Vždyť pohleďme třeba na relativně běžnou kamejku modronachovou.kamejka modronachová

Vyrůstá hlavně v listnatých lesích, na lesních okrajích, ale i na prosvětlených místech a uvnitř lesů a většinou ji lze považovat za indikátor růstu teplomilnějších druhů hub, hlavně pak hřibovitých i když to nemusí být pravidlem.

Pokud se pak oprostíme od květeny a zahledíme se od konce května do konce června hlavně v dubových lesích na zem i na ležící dřevo a hlavně na kmeny stromů, může naše oko potěšit asi jeden z nejkrásnějších brouků vůbec - roháč. Zvláště samci tohoto druhu jsou nádherní.roháč

V tomto období můžeme svou pozornost obrátit i k motýlům, píďalám, housenkám, píďalkám, tesaříkům, střevlíkům, chroustům a dalšímu hmyzu, který mnohdy v tomto období lze zahlédnout a po zbytek roku jej neuvidíme, neboť si splní svou rozmnožovací povinnost, naklade vajíčka a zemře.

A na každé takovéto vycházce můžeme vždy doufat v nález nějaké té houby nebo alespoň hlenky. Ostatně mnohé hlenky jsou daleko krásnější a zajímavější, alespoň na pohled a z hlediska životního cyklu, než houby jako takové.

Navíc většině hlenek stačí jen trocha vláhy, pár kapek vody a okamžitě se začínají objevovat. A stejně jako hub i hlenek je hodně druhů. Narozdíl od většiny hub jsou ovšem daleko menší, chce se to dívat po mrtvých kmenech, pařezech a kořenech.

Pokud nějakou hlenku nalezneme, není nic lepšího než sáhnout po lupě či po makroobjektivu a fotit či prohlížet pěkně z blízka. Otevřou se nám zcela nové obzory a pohledy, jaké bychom snad ani nečekali. Mnohdy se u hlenek vyplatí si zapamatovat místo nálezu, projít další kus lesa a vrátit se cestou z lesa zpět.

Vývoj hlenek je relativně rychlý a tak už v rozmezí několika málo hodin můžeme sledovat dosti zásadní změny, ať už barevné, v rámci struktury nebo i znatelný posun v místě růstu.

Hlenky nejsou totiž vyloženě houbové organismy, byť jsou houbám blízké. Jedná se v určitém ohledu o přechod mezi houbami a živým organismem. Hlenky za svůj krátký "život" překonají vztaženo k jejich velikosti často i její několikanásobek.

Až tedy opět vyrazíte do lesa, mějte oči na stopkách, vnímejte jakýkoliv pohyb kolem sebe, může to být nějaký krásný brouk, motýl, mol, ...

Nebojte se sklonit k lecčemu, co vám v lese bude připadat divné, zvláštní, barevně se lišící, dívejte se na pařezy, spodní částí kmenů stromů a uvidíte, jakou krásu můžete nalézt.

Přečteno 4419x
robi - 2012-06-09


Nejnovější blogy
Houbařův rok - duben
Duben bývá právem nazýván měsícem s Aprílovým počasím. Výkyvy tepla, zimy, deště, sucha, sněhu ... Ale i to některým houbám nezabrání růst.
houbaření jako sport?
Ministerstvo školství prohlásilo houbaření za národní sport.
Výprava za orchidejemi 2020
Asi každý znáte takové to trochu hluché jarní období, kdy zimní houby končí, s jarními je to nahnuté a nevíte, co vlastně v té přírodě fotit. Co třeba orchideje?
Výstavy hub 2020
Letos je to s výstavami kvůli COVID-19 nevyzpytatelné, termíny se mění, posouvají, výstavy se ruší...
Jaro? Zima? Příroda blázní!
Letošní jaro začalo před několika dny, ale spíš než jako skutečné jaro to vypadá na směs zimy a léta. A sama příroda je z toho počasí nějaká zmatená.
MĚNÍ SE BIODIVERSITA HUB SE ZMĚNOU KLIMATU?
VRACEJÍ SE DÍKY OTEPLENÍ VZÁCNÉ HOUBY DO NAŠÍ KRAJINY? Aneb MUCHOMŮRKA CÍSAŘKA PO 80.LETECH OPĚT NA MLADOBOLESLAVSKU.


Komentáře k blogu - 0 komentářů