|
Popenec obecný (Glechoma hederacea) |
Popenec obecný je bylinka, kterou lze potkat snad na každém, kroku, na okrajích lesů, ale i v lesích samotných, na pasekách, loukách, v zahradách, na rumištích. Je prostě všudypřítomný, jen jej prostě snadno přehlédnete pro jeho drobnost.
V brzkém jaru spousta z nás chodí na medvědí česnek, mezi jehož listy se popenci na stejných lokalitách také daří, podobně jako i další léčivce, bršlici kozí noze.
Léčivé schopnosti popence obecného stojí určitě také za zmínku, působí protizánětlivě, hojivě, desinfekčně a močopudně. Podporuje látkovou výměnu, detoxikuje játra, pomáhá proti průjmům a při zánětech průdušek. Úspěšně také tlumí záněty a svědění kůže. Obsahuje vitamíny, silice a zdravé hořčiny.
Určitě není, na straně druhé, dobré to s ním přehnat. Spoře dávkovaný je výtečný pro svou bazalkovo-mátovo-šalvějovou chuť i příjemně kořeněnou vůni. Až do 17. století byl dokonce používán i ke kořenění piva. Tato piva se těšila zvláštní oblibě hlavně v anglii a nazývaly podle něj i své hospody - Gillhouse - tedy popencový dům.
|
Popenec obecný má listy vejčité až ledvinovité, řídce chlupaté až lysé, vroubkované. Barva zelená, v mládí někdy s fialovým odstínem. |
Ke sběru pro konzumaci jsou vhodné hlavně mladé listy a výhonky, najlépe ještě před květem, nejdéle však do konce června. Později sbírané obsahují už moc tříslovin, které způsobují až ostrou pachuť.
Ke sběru k léčebným účelům se pak sbírá nať až v době květu a suší se ve stínu. V případě umělého sušení je třeba dbát aby teplota nepřesáhla 40 °C.
Ve středověku byla popenci dokonce připisována zázračná schopnost chránící lidi před morem a očarováním.
Ke kuchyňským účelům se používá čerstvá i sušená nať, přidává se do zeleniny a masa, karbanátků a zeleninových polévek. Čerstvým popencem lze ochutit omelety, tvarohové pomazánky, bramborové saláty, míchaná vajíčka, dají se jím okořenit i vařené brambory. Vhodný je také do nádivek, především té Velikonoční. Příjemnou přichuť v malém množství dodá i pestu z medvědího česneku.
|
Popenec lze zaměnit buď za hluchavky či jiné kopřivy, ty mají ale listy trojúhelníkovitě vejčité, špičaté, také vroubkované. |
Pro vnitřní použití se připravuje odvar z jedné čajové lžičky drogy na sklenku vody, zřídka se užívá i čerstvá vymačkaná šťáva (30 až 50 g denně) při chorobách cest dýchacích, kašli, zahlenění nebo při zánětu dolních cest močových, jako kloktadlo se doporučuje při zánětu dutiny ústní (25 g drogy se vloží do 1/2 l studené vody, nechá se přejít varem a 20 minut se luhuje). Pro zevní použití se připravuje odvar koncentrovanější nežli při užití vnitřním. Na křečové žíly se osvědčila popencová mast, na bronchitidu zase popencový sirup (40 g drogy se dá do 1 l studené vody, přivede se k varu, nechá se 15 minut luhovat, scedí se, smíchá se se stejným množstvím medu a opět se vaří dokud směs nedosáhne konzistence sirupu).
|
Zběhovec lesní je druhou a asi poslední možnou záměnou. Jeho listy jsou však zcela jiné. Je též jedlý, ale velice hořký. |
Nedoporučuje se pěstování popence na zahrádkách, dokáže velmi rychle zaplevelit celou zahrádku hlavně díky svým plazivým odenkům. Pokud se tedy chcete o pěstování pokusit, pak nezbývá, než se obrnět trpělivostí a stříhat, stříhat a zase stříhat.
Pokud vám popenec zachutná, lze jej celkem snadno mít k dispozici po celý rok. Prostě ke konci léta vytrhněte rostlinku nebo kořenující výhon z přírody a zasaďte si doma do květináče či truhlíku. Při pravidelném zastřihování tak budete moci nejen zpestřit svou kuchyni o zajímavou bylinku, ale bude vytvářet nové a nové mladé výhonky vhodné ke konzumaci, bude tvořit i květy a provoní vám byt.
V tomto článku jsou použité informace také ze stránek Herbář Wendys a Wikipedie. |