|
penízovka smrková v mechu u staré šišky |
V minulých dílech tohoto miniseriálu jsme se podívali zatím na dvě houby, které lze najít v průběhu zimy a brzy na jaře, konkrétně na krásně červený, oku lahodící ohnivec rakouský a žluto-oranžovou, většinou nádhěrně strukturovanou žilnatku oranžovou.
V dnešním dílu navážeme na tyto jarní krásné houby méně vzhlednou, ale po stránce konzumu o to lákavější, v sezóně vlastně první houbou, kterou lze sbírat a konzumovat, i když je to docela zdlouhavé a namáhavé. Jedná se totiž o houbu relativně drobnější, zato však dost masově rostoucí.
|
penízovka smrková - pohled na třeň a lupeny (foto kápo) |
Nejedná se o první houbu v roce, kterou lze sbírat a konzumovat, ale první z jedlých hub, které začnou vyrůstat v novém kalendářním roce a nerostou i v průběhu celé zimy jako například hlíva ústřičná, penízovka sametonohá a další.
Hvězda dnešního dílu, penízovka smrková se často objevuje už od konce února ve smrčinách, ale i ve smíšených lesích se smrky. Vyrůstá výhradně ze smrkových šišek, které však při sběru nemusejí být vidět, mohou být zanořené v zemi. Nejčastěji ji však najdeme na těch polozanořených, několik let starých, které už dostatečně prorostlo podhoubí (mycelium) penízovky smrkové a začalo tvořit plodnice.
|
nenápadná skupina penízovek smrkových (foto Jonas) |
Houba (plodnice) samotná je celkem nenápadná, drobná, lze ji však okem zahlédnout protože málokdy vyrůstá jednotlivě, většinou tvoří menší či větší skupiny. Drobný, 5-25mm veliký klobouk (výjimečně až 40mm) je hnědý, okrově hnědý, šedookrový až bílý. Je jen tence masitý.
|
penízovka provázková s borovou šiškou |
Lupeny jsou husté, v mládí krásně čistě bílé, posléze přecházejí do šedé barvy. Třeň bývá v podzemní části chlupatý, jinak je lysý, hladký, pružný a celkem dost tuhý, ten se ke sběru a konzumaci nehodí. Sbírají se jen samotné klobouky. Barva třeně je pod kloboukem bílá až bělavá, směrem k bázi přechází do okrové až červenavě okrové barvy. Jeho délka se hodně odvíjí od hloubky zanoření šišky do substrátu, nad zem moc nevyčnívá.
Jak už bylo uvedeno a jak vyplývá i ze substrátu, na kterém houba vyrůstá, nalézt lze penízovku smrkovou výhradně v lesích, kde se objevují i smrky. Nesmí tam však být vápenaté podloží či vápenitá půda, tu penízovka smrková nemá moc ráda. Preferuje vlhčí, ale ne přemokřené lokality.
|
helmovka šiškomilná (foto marek.11) |
Při jejím hledání a sběru je potřeba si dát pozor hlavně na helmovku šiškomilnou, která vyrůstá ve stejném období na stejném substrátu, tedy na smrkových šiškách. Na rozdíl od jedlé penízovky smrkové se jedná o houbu nejedlou, poznatelnou podle stavby plodnice, která má většinou výraznější středový hrbolek na klobouku, dále podle třeně, který je hnědý až šedohnědý bez žlutavých tónů a v poslední řadě podle nepříjemného dusičnanového až chlorového pachu.
Další z možných záměn je velice podobná penízovka provázková, která ve stejném období vyrůstá na šiškách borovic. Tato záměna však není problematická, obě houby jsou jedlé. Později v sezóně, zpravidla od půlky dubna se na borových šiškách objevuje také penízovka nahořklá, tu lze však poznat podle nahořklé, nepříjemné chuti.
Na závěr jeden tip na sběr - dobře poslouží nižší miska či třeba krabička od některého z margarínů a malé nůžky. Pak stačí krabičku přiložit hranou pod úroveň kloboučků a šmik. Z hlaviček penízovek lze asi nejvíc doporučit polévku. Je to příjemná jarní houbová chuť. |