Na základě dlouhodobého výzkumu hub a elektrických signálů, které posílají skrz dlouhé podzemní vláknité struktury nazývané hyfy, dospěli vědci k závěru, že spolu jsou houby schopné vést určité formy komunikace, zjednodušeně řečeno si spolu povídat.
Výzkum prováděl profesor Andrew Adamatzky v nekonvenční počítačové laboratoři v Bristolu na University of West England (UWE). Pomocí miktroelektrod v substrátu prováděl analýzu elektrických signálů generovaných několika druhy hub, penízovkou sametonohou, klanolístkou obecnou, hlívovník (Omphalotus nidiformis) a housenicí červenou. Charakteristiky jednotlivých elektrických výbojů se druh od druhu lišily, jejich trvání bylo v rozmezí od 1 do 21 hodin a amplituda od 0.03 do 2.1 milivoltu.
Podrobnějším zkoumáním bylo zjištěno, že se tyto výboje spojují do jakýchci "výrazů", tvořících slovník až 50 slov a že se tato slova svou délkou podobají těm v lidských jazycích. Dalším zkoumáním dospěli vědci k názoru, že houby by si takto mohly sdělovat informace o výskytu pro ně vhodného substrátu k dalšímu osídlení a konzumaci.
Na základě tohoto výzkumu se vědci rozhodli pro další zkoumání se zaměřením na mezidruhové variace, interpretaci houbové řeči a znovupřezkoumání typu kódování této řeči. Uvidíme, jak jednotlivé výzkumy dopadnou.
|