Čeleď : Trubačovité (Bignonioceae)
Katalpy pochází z Ameriky z oblasti států podél Mexického zálivu. V Evropě je nepůvodní a s oblibou od 19.stol. vysazována jako okrasný strom, v Čechách je první doložený exemplář znám ze sychrovského parku, kde jej nechal vysadit r. 1880 Kníže Rohan.
Dorůstají cca do 15m výšky. Světle hnědá borka ve stáří hluboce brázditá a šupinovitě se odlupující. Květenství (VI-VII) jsou dlouhé laty bílých květů s žlutými a fialovými skvrnami. 10-20cm dlouhé zpravidla srdčité listy na 8-16 cm dlouhých řápících.
Nenáročná dřevina do měst, která podobně jako platany nebo dřezovce dobře snáší znečištěné ovzduší. V červnu až červenci vykvétají zvoncovité bílé květy s žlutooranžovými a fialovými skvrnami, ze kterých po odkvětu vzniknou 20-40cm dlouhé válcové dvouchlopňové tobolky plné drobných semen. Ty vydrží na větvích až do jara.
Zajímavosti :
Dřevo je využíváno pro svou odolnost ve stavebnictví a v Číně pro výrobu strunných hudebích nástrojů guqin. Listy po rozemnutí nepříjemně páchnou.
Škůdci :
Mezi škůdce patří dovlečená štítenka, oplodněné samičky přezimují ve větvích a na kmeni. V jarním období nakladou 100-150 vajíček a žijí už jen velmi krátce. Vylíhnuté larvy škodí na listech, ročně vytváří 2 až 3 generace. Štítenky napadají i ovocné a další okrasné dřeviny (např.: hrušně, javory, ořešáky)
Mezi další škůdce patří vřeckovýtrusná houba - padlí.
Jako mycelium přezimuje v pupenech nebo v opadaných listech v podobě drobných kulovitých plodnic, tzv. kleistotecií.
Na jaře při příznivých podmínkách rozrůstá mycelium z pupenů na listy a ve spadaném listí dochází k praskání kleistotecií přičmž se uvolňují askospory. Na listech se poté na podzim vytváří nejprve žlutý až oranžový povlak postupně přecházející do černé barvy. |