přihlásit  


Přezdívka:
Heslo:
  MENU  
MENU


HOUBAŘENÍ


ATLAS HUB
HERBÁŘ
KDE ROSTOU
URČOVNA
SLOVNÍK
LITERATURA


TOP 10
AKCE
BLOGY
DISKUSE
INZERCE
RECEPTY
UŽIVATELÉ
XICHTOVNÍK


REGISTRACE
NOVINKY
PRAVIDLA
NASTAVENÍ
SPRÁVCI
ODKAZY
KONTAKT

Řešení jarní hádanky ze 7. března 2010


V nedočkavosti prvních jarních hub tohoto roku, unaven sněhem, jsem včera zadal hádanku, kde se bohužel našlo málo hádajících. Zde je řešení.

hadanka 1Jelikož letošní jaro je opravdu velice zvláštní, neudržel jsem se včera a zadal jsem dvě malé fotohádanky pro další případné nedočkavce.

Jednalo se o dva detaily hub, tak jak je tady vidíte na obrázcích pro připomenutí hádanky samotné.

První je z mé fotosbírky, ještě zde nebyla publikována a byla vyfocena 10. dubna 2008 na pískovém podloží v relativně čerstvě vykácené, zkultivované a osázené pasece po smrkovo/borovém lese poblíž Bezdězu.

hadanka 2Druhou jsem si vypůjčil přímo zde na Houbaření v sekci hub. Vyfocena a vložena byla Kudláčkem, snad se proto na mne nebude moc hněvat, zapomněl jsem se jej totiž včas zeptat.

Šance najít tyto dvě houby pohromadě na jedné lokalitě se blíží nule. Každá z nich totiž potřebuje zcela jiné podmínky.

Jedna z těchto hub je jedlá a jedna naopak jedovatá. Konkrétně houba na obrázku vpravo nahoře je jedovatá a druhá na fotce vlevo jedlá, vyhledávaná a chutná.

Ucháč obecný (Gyromitra esculenta)Nebudu vás již déle napínat dalšími svými řečičkami, hned první hádající se strefil a uhodl, v případě houby vpravo se jedná o Ucháč obecný (Gyromitra esculenta).

Závojenka podtrnka (Entoloma clypeatum)Druhá houba, umístěná vlevo je naopak Závojenka podtrnka (Entoloma clypeatum). Najdete ji mezi fotkami ve třetí řadě uprostřed.

Přečteno 746099x
robi - 2010-03-08


Nejnovější blogy
Houbařův rok - duben
Duben bývá právem nazýván měsícem s Aprílovým počasím. Výkyvy tepla, zimy, deště, sucha, sněhu ... Ale i to některým houbám nezabrání růst.
houbaření jako sport?
Ministerstvo školství prohlásilo houbaření za národní sport.
Výprava za orchidejemi 2020
Asi každý znáte takové to trochu hluché jarní období, kdy zimní houby končí, s jarními je to nahnuté a nevíte, co vlastně v té přírodě fotit. Co třeba orchideje?
Výstavy hub 2020
Letos je to s výstavami kvůli COVID-19 nevyzpytatelné, termíny se mění, posouvají, výstavy se ruší...
Jaro? Zima? Příroda blázní!
Letošní jaro začalo před několika dny, ale spíš než jako skutečné jaro to vypadá na směs zimy a léta. A sama příroda je z toho počasí nějaká zmatená.
MĚNÍ SE BIODIVERSITA HUB SE ZMĚNOU KLIMATU?
VRACEJÍ SE DÍKY OTEPLENÍ VZÁCNÉ HOUBY DO NAŠÍ KRAJINY? Aneb MUCHOMŮRKA CÍSAŘKA PO 80.LETECH OPĚT NA MLADOBOLESLAVSKU.


Komentáře k blogu - 0 komentářů