přihlásit  


Přezdívka:
Heslo:
  MENU  
MENU


HOUBAŘENÍ


ATLAS HUB
HERBÁŘ
KDE ROSTOU
URČOVNA
SLOVNÍK
LITERATURA


TOP 10
AKCE
BLOGY
DISKUSE
INZERCE
RECEPTY
UŽIVATELÉ
XICHTOVNÍK


REGISTRACE
NOVINKY
PRAVIDLA
NASTAVENÍ
SPRÁVCI
ODKAZY
KONTAKT

Jaro? Zima? Příroda blázní!


Letošní jaro začalo před několika dny, ale spíš než jako skutečné jaro to vypadá na směs zimy a léta. A sama příroda je z toho počasí nějaká zmatená.

Letošní jaro je zvláštní, skoro jako by chvílemi ani nebylo jarem, ale létem a teploměr atakuje směle i dvacítku. A chvílemi naopak jako bychom se nacházeli uprostřed kruté zimy, když v noci sestoupí teploty k mínus deseti a přes den se pohybují s bídou kolem nuly. Příroda tak snadno přechytračí i samu sebe.

muchomůrka červená

Potřeboval jsem si trochu odpočinout od současného výjimečného stavu, vyčistit si hlavu a aspoň na chvíli se pokochat pohledem do zeleně či jiných barev. Vyrazil jsem tedy aspoň na chvíli do lesa, samozřejmě zodpovědně, s rouškou a dalším vybavením.

U lesa jsem se nejdřích šel porozhlédnout po malé loučce, pokochat se čerstvým sněhovým popraškem. Ale že na mne z něj vykoukne muchomůrka červená jsem opravdu nečekal. Málem jsem na ní přistál nosem, když jsem se k ní rozeběhl a zakopl. Naštěstí jsem to nějak ustál.

voskovka kuželovitá

Po tomto prvním úspěchu jsem si řekl, že loučku propátrám trochu důkladněji, než se vydám do zmíněného lesa. A vyplatilo se, opodál jsem narazil na dvojici úplně nádherných voskovek kuželovitých. Při jejich focení se mi třásly ruce a přemýšlel jsem, jestli jsem TO náhodou nechytil a nejedná se o nějaké příznaky COVID-19. Ale i doma, po prohlédnutí fotek tam stále jsou.

Louku jsem nakonec prohledal málem metr po metru, ale nic dalšího už pro mne připraveného neměla, jen pár kytiček, ale ty jsem ani nefotil.

jedna velká neznámá

V lese bylo příjemněji než na louce, přeci jen si držel své mikroklima a nefoukal zde skoro vítr. To ovšem bylo asi jediné pozitivní, co se dalo říct. Doufal jsem v nějaké destice, penízovky smrkové či provázkové, ale moje bloumání lesem nepřinášelo žádný výsledek.

Už jsem se s lesem pomalu loučil, když jsem koutkem oka zavadil o celkem zajímavou barvu, ke které jsem se ihned vydal. Nad houbou jsem si dlouho lámal hlavu, ale nic kloudného mne nenapadlo. Odebral jsem tedy alespoň vzorek a odeslal do povolanějších rukou. Snad se brzy dozvím, na co jsem to narazil.

I v těchto podivných dnech se tedy vyplatí vyrazit aspoň na chvíli do přírody, ale dbejte o bezpečnost vlastní i cizí. Hezky s rouškou, ať nenakazíte někoho kolem nebo ten virus neplivnete na nějaké houby a nezpůsobíte nečekané mutace v této říši.

Přečteno 2742x
robi - 2020-04-01


Nejnovější blogy
Houbařův rok - duben
Duben bývá právem nazýván měsícem s Aprílovým počasím. Výkyvy tepla, zimy, deště, sucha, sněhu ... Ale i to některým houbám nezabrání růst.
houbaření jako sport?
Ministerstvo školství prohlásilo houbaření za národní sport.
Výprava za orchidejemi 2020
Asi každý znáte takové to trochu hluché jarní období, kdy zimní houby končí, s jarními je to nahnuté a nevíte, co vlastně v té přírodě fotit. Co třeba orchideje?
Výstavy hub 2020
Letos je to s výstavami kvůli COVID-19 nevyzpytatelné, termíny se mění, posouvají, výstavy se ruší...
Jaro? Zima? Příroda blázní!
Letošní jaro začalo před několika dny, ale spíš než jako skutečné jaro to vypadá na směs zimy a léta. A sama příroda je z toho počasí nějaká zmatená.
MĚNÍ SE BIODIVERSITA HUB SE ZMĚNOU KLIMATU?
VRACEJÍ SE DÍKY OTEPLENÍ VZÁCNÉ HOUBY DO NAŠÍ KRAJINY? Aneb MUCHOMŮRKA CÍSAŘKA PO 80.LETECH OPĚT NA MLADOBOLESLAVSKU.


Komentáře k blogu - 0 komentářů