přihlásit  


Přezdívka:
Heslo:
  MENU  
MENU


HOUBAŘENÍ


ATLAS HUB
HERBÁŘ
KDE ROSTOU
URČOVNA
SLOVNÍK
LITERATURA


TOP 10
AKCE
BLOGY
DISKUSE
INZERCE
RECEPTY
UŽIVATELÉ
XICHTOVNÍK


REGISTRACE
NOVINKY
PRAVIDLA
NASTAVENÍ
SPRÁVCI
ODKAZY
KONTAKT

Jaro? Zima? Příroda blázní!


Letošní jaro začalo před několika dny, ale spíš než jako skutečné jaro to vypadá na směs zimy a léta. A sama příroda je z toho počasí nějaká zmatená.

Letošní jaro je zvláštní, skoro jako by chvílemi ani nebylo jarem, ale létem a teploměr atakuje směle i dvacítku. A chvílemi naopak jako bychom se nacházeli uprostřed kruté zimy, když v noci sestoupí teploty k mínus deseti a přes den se pohybují s bídou kolem nuly. Příroda tak snadno přechytračí i samu sebe.

muchomůrka červená

Potřeboval jsem si trochu odpočinout od současného výjimečného stavu, vyčistit si hlavu a aspoň na chvíli se pokochat pohledem do zeleně či jiných barev. Vyrazil jsem tedy aspoň na chvíli do lesa, samozřejmě zodpovědně, s rouškou a dalším vybavením.

U lesa jsem se nejdřích šel porozhlédnout po malé loučce, pokochat se čerstvým sněhovým popraškem. Ale že na mne z něj vykoukne muchomůrka červená jsem opravdu nečekal. Málem jsem na ní přistál nosem, když jsem se k ní rozeběhl a zakopl. Naštěstí jsem to nějak ustál.

voskovka kuželovitá

Po tomto prvním úspěchu jsem si řekl, že loučku propátrám trochu důkladněji, než se vydám do zmíněného lesa. A vyplatilo se, opodál jsem narazil na dvojici úplně nádherných voskovek kuželovitých. Při jejich focení se mi třásly ruce a přemýšlel jsem, jestli jsem TO náhodou nechytil a nejedná se o nějaké příznaky COVID-19. Ale i doma, po prohlédnutí fotek tam stále jsou.

Louku jsem nakonec prohledal málem metr po metru, ale nic dalšího už pro mne připraveného neměla, jen pár kytiček, ale ty jsem ani nefotil.

jedna velká neznámá

V lese bylo příjemněji než na louce, přeci jen si držel své mikroklima a nefoukal zde skoro vítr. To ovšem bylo asi jediné pozitivní, co se dalo říct. Doufal jsem v nějaké destice, penízovky smrkové či provázkové, ale moje bloumání lesem nepřinášelo žádný výsledek.

Už jsem se s lesem pomalu loučil, když jsem koutkem oka zavadil o celkem zajímavou barvu, ke které jsem se ihned vydal. Nad houbou jsem si dlouho lámal hlavu, ale nic kloudného mne nenapadlo. Odebral jsem tedy alespoň vzorek a odeslal do povolanějších rukou. Snad se brzy dozvím, na co jsem to narazil.

I v těchto podivných dnech se tedy vyplatí vyrazit aspoň na chvíli do přírody, ale dbejte o bezpečnost vlastní i cizí. Hezky s rouškou, ať nenakazíte někoho kolem nebo ten virus neplivnete na nějaké houby a nezpůsobíte nečekané mutace v této říši.

Přečteno 3962x
robi - 2020-04-01


Nejnovější blogy
Jarní houby
Jaro nám pomalu končí a nastává léto, tak pošlu nějaké pěkné jarní nálezy, jako Hnojníky, Polničku a i mé oblíbené Ucha jidášova :)
Čirůvka májovka
Nějaké ty nálezy Čirůvek. Kvůli škole nemám na ty houby tolik času, ale když už na ně jdu, tak to stojí za to ;)
Ohnivec rakouský
Ještě jsme byli na jednom místě a hned u zastávky rostlo celkem 8 nádherných ohnivců!!!
Penízovka sametonohá
Toto jsou už asi poslední penízovky, dívím se, že jsem je našel takhle pozdě
Destice chřapáčová
Jedny z dalších hub na mé výpravě byly tyto chutné Destice
Ucho Jidášovo
Na jarní výpravě jsme našli spousty druhů jarních hub, jedna z nich byla Boltcovitka :)


Komentáře k blogu - 0 komentářů