přihlásit  


Přezdívka:
Heslo:
  MENU  
MENU


HOUBAŘENÍ


ATLAS HUB
HERBÁŘ
KDE ROSTOU
URČOVNA
SLOVNÍK
LITERATURA


TOP 10
AKCE
BLOGY
DISKUSE
INZERCE
RECEPTY
UŽIVATELÉ
XICHTOVNÍK


REGISTRACE
NOVINKY
PRAVIDLA
NASTAVENÍ
SPRÁVCI
ODKAZY
KONTAKT

Přednáška Mělník 29. února


Dnešní přednášku na téma Jehličnaté stromy a houby, díl II přednesl Pavel Hruška v přátelském prostředí mělnické muzejní kavárny, tradičně zaplněné zvídavými účastníky.

Dnešní přednáška MK Mělník se jako již tradičně konala v útulném prostředí kavárny Regionálního muzea Mělník. Jejím tématem byly tentokrát Jehličnaté stromy a houby, díl II od přednášejícího Pavla Hrušky.

I nyní začala přednáška krátkou demonstrací aktuálně rostoucích druhů, kterých bylo tentokráte poskrovnu, sešli se jen ohnivci, mušlovka plstnatá, síťkovec dubový, ucho jidášovo a hvězdovka bradavková.

U posledních dvou plodnic však bylo bavíc demonstrováno jejich nabobtnání při styku s vodou, kde hvězdovka byla předtím zcela vysušená a uzavřená, nabobtnáním po relativně krátké expozici ve vodě se krásně otevřela a odhalila okrovku.

Proti tomu uchu jidášovu nestačil ani delší čas ve studené vodě, aby se zcela vrátilo ke své přirozené chrupavčitosti, ale bylo znát jeho pookřání proti původnímu, zcela vysušenému stavu. Tato demonstrace byla velice zajímavá a těšila se velikému zájmu všech zúčastněných.

Následovala ochutnávka, která tentokráte byla speciální, jednalo se o medovinu obohacenou betaglukany (výtažek z hlívy ústřičné) od ing. Kroutila. Tento produkt bude brzy uveden do prodeje jeho společností Glukamedic pod obchodním názvem Letinovka.

Poté již došlo na samotnou přednášku na jejímž začátku byly demonstrovány větve a místy i šišky u nás rostoucích jehličnanů a následně za pomoci promítání i další informace o jednotlivých jehličnatých stromech, jejich původu či zanesení člověkem do naší vlasti, jejich rozšíření v rámci Evropy a jaké houby s nimi žijí v mykorhize.

Přečteno 3414x
robi - 2012-02-29


Nejnovější blogy
Houbařův rok - duben
Duben bývá právem nazýván měsícem s Aprílovým počasím. Výkyvy tepla, zimy, deště, sucha, sněhu ... Ale i to některým houbám nezabrání růst.
houbaření jako sport?
Ministerstvo školství prohlásilo houbaření za národní sport.
Výprava za orchidejemi 2020
Asi každý znáte takové to trochu hluché jarní období, kdy zimní houby končí, s jarními je to nahnuté a nevíte, co vlastně v té přírodě fotit. Co třeba orchideje?
Výstavy hub 2020
Letos je to s výstavami kvůli COVID-19 nevyzpytatelné, termíny se mění, posouvají, výstavy se ruší...
Jaro? Zima? Příroda blázní!
Letošní jaro začalo před několika dny, ale spíš než jako skutečné jaro to vypadá na směs zimy a léta. A sama příroda je z toho počasí nějaká zmatená.
MĚNÍ SE BIODIVERSITA HUB SE ZMĚNOU KLIMATU?
VRACEJÍ SE DÍKY OTEPLENÍ VZÁCNÉ HOUBY DO NAŠÍ KRAJINY? Aneb MUCHOMŮRKA CÍSAŘKA PO 80.LETECH OPĚT NA MLADOBOLESLAVSKU.


Komentáře k blogu - 0 komentářů