přihlásit  


Přezdívka:
Heslo:
  MENU  
MENU


HOUBAŘENÍ


ATLAS HUB
HERBÁŘ
KDE ROSTOU
URČOVNA
SLOVNÍK
LITERATURA


TOP 10
AKCE
BLOGY
DISKUSE
INZERCE
RECEPTY
UŽIVATELÉ
XICHTOVNÍK


REGISTRACE
NOVINKY
PRAVIDLA
NASTAVENÍ
SPRÁVCI
ODKAZY
KONTAKT

Přednáška Mělník 29. února


Dnešní přednášku na téma Jehličnaté stromy a houby, díl II přednesl Pavel Hruška v přátelském prostředí mělnické muzejní kavárny, tradičně zaplněné zvídavými účastníky.

Dnešní přednáška MK Mělník se jako již tradičně konala v útulném prostředí kavárny Regionálního muzea Mělník. Jejím tématem byly tentokrát Jehličnaté stromy a houby, díl II od přednášejícího Pavla Hrušky.

I nyní začala přednáška krátkou demonstrací aktuálně rostoucích druhů, kterých bylo tentokráte poskrovnu, sešli se jen ohnivci, mušlovka plstnatá, síťkovec dubový, ucho jidášovo a hvězdovka bradavková.

U posledních dvou plodnic však bylo bavíc demonstrováno jejich nabobtnání při styku s vodou, kde hvězdovka byla předtím zcela vysušená a uzavřená, nabobtnáním po relativně krátké expozici ve vodě se krásně otevřela a odhalila okrovku.

Proti tomu uchu jidášovu nestačil ani delší čas ve studené vodě, aby se zcela vrátilo ke své přirozené chrupavčitosti, ale bylo znát jeho pookřání proti původnímu, zcela vysušenému stavu. Tato demonstrace byla velice zajímavá a těšila se velikému zájmu všech zúčastněných.

Následovala ochutnávka, která tentokráte byla speciální, jednalo se o medovinu obohacenou betaglukany (výtažek z hlívy ústřičné) od ing. Kroutila. Tento produkt bude brzy uveden do prodeje jeho společností Glukamedic pod obchodním názvem Letinovka.

Poté již došlo na samotnou přednášku na jejímž začátku byly demonstrovány větve a místy i šišky u nás rostoucích jehličnanů a následně za pomoci promítání i další informace o jednotlivých jehličnatých stromech, jejich původu či zanesení člověkem do naší vlasti, jejich rozšíření v rámci Evropy a jaké houby s nimi žijí v mykorhize.

Přečteno 2699x
robi - 2012-02-29


Nejnovější blogy
Tipy na netradiční houbové recepty
Recepty z hub jsou velice vděčné - jsou chutné, zdravé a ty nejlepší bývají navíc rychlé a snadné.
Houbaření v zahraničí
U nás houobaří už snad i malé děti a i když tu nějaká omezení platí, většina lidí si z nich moc hlavu nedělá. A jak je to ve světě kolem nás?
Výstavy hub v roce 2018
Tak jako každý rok, i letos se budou na podzim konat výstavy hub po celé naší republice.
Poznáváme naše houby - bedla vysoká
Bedly vysoké jsou chutné, celkem univerzálně použitelné, nápadné a lákavé houby. Ale jak si je nesplést?
Můj atlas hub
Slizečka (penízovka) chlupatá
Výstavy hub v roce 2017
Tak jako každý rok, i letos se budou na podzim konat výstavy hub po celé naší republice.


Komentáře k blogu - 0 komentářů