přihlásit  


Přezdívka:
Heslo:
  MENU  
MENU


HOUBAŘENÍ


ATLAS HUB
HERBÁŘ
KDE ROSTOU
URČOVNA
SLOVNÍK
LITERATURA


TOP 10
AKCE
BLOGY
DISKUSE
INZERCE
RECEPTY
UŽIVATELÉ
XICHTOVNÍK


REGISTRACE
NOVINKY
PRAVIDLA
NASTAVENÍ
SPRÁVCI
ODKAZY
KONTAKT

Zákonem chráněné houby


České platné zákony myslí i na ochranu některých druhů hub. Pokuty jsou dosti vysoké. Tento blog řeší jen zákonem chráněné houby ČR, nikoliv Červený seznam ohrožených druhů.

České platné zákony myslí i na ochranu některých druhů hub. Každý návštěvník přírody by tyto měl znát a vést v patrnosti, neboť neznalost zákona neomlouvá a pokuty jsou zde dosti vysoké.

Ochranou dalších druhů se zaobírají i Červené knihy ohrožených a vzácných druhů. Ty vznikají na základě Červených seznamů. V našem případě se jedná o: Kotlaba, F. (ed.). 1995. Červená kniha ohrozených a vzácnych druhov rastlin a živočichov SR a ČR. 4.díl. Sinice a riasy, huby, lišejníky, machorasty. Príroda, Bratislava.

Nutno dodat, že Červené seznamy a Červené knihy mají bohužel pouze informativní charakter a zákon se jimi nijak nezaobírá.

Ochranu definuje a vymezuje zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, s pomocí prováděcí vyhlášky č. 395/1992 Sb. Chráněným houbám zákon zajišťuje ochranu ve všech vývojových stádiích včetně ochrany jejich biotopu. Vyhláška upřesňuje, které druhy jsou chráněné, vyjmenovává jich 46, a to v kategoriích kriticky ohrožené, silně ohrožené a ohrožené.

Kriticky ohrožené houby:

Silně ohrožené houby:

Ohrožené houby:

 Jak vidíte, ani celému našemu týmu se nepodařilo nalézt všechny tyto ohrožené a zákonem chráněné druhy hub. Pokud máte jejich fotografie či víte o jejich lokalitě, budeme rádi, když nám pomůžete i pro další čtenáře tento druh založit v našem atlase nebo jen poskytnete fotografie.

Pokud byste chtěli takto pomoci a přispět, neváhejte se obrátit ať už vzkazem nebo e-mailem buď přímo na mě (KONTAKT) nebo o tom informovat přímo v DISKUZI či URČOVNĚ, některý ze SPRÁVCŮ vás nedlouho poté kontaktuje.

Přečteno 17722x
robi - 2013-03-26
Související blogy
Barevné hřiby
Každý má rád hřibovité houby, většina houbařů se s chutí vrhá na cokoliv hřibovitého, nevědouc, že i mezi hřiby se skrývají záludní jedinci, stejně jako velice vzácní jedinci, nebo jedinci chránění zákonem.
Naše jedovaté hřiby
V našich lesích lze krom jedlých a chutných hřibů potkat i hřiby jedovaté, nebo takové, co nám mohou způsobit nepříjemné zažívací potíže.
Zvláště chráněná území versus sběr hub, rostlin a lesních plodů
Jak je to se sběrem hub, lesních plodů a rostlin ve zvláště chráněných územích, kde smíme, kde nesmíme a kde smíme jen něco?
Poznávame naše hřiby - hřib královský
Ač je to k nevíře, u nás lze najít docela slušnou řadu druhů hřibů a hřibovitých hub. Praktičtí houbaři je často nerozlišují. Pojďme se tedy na některé podívat a naučit se je určovat. Dnes se pořádně podíváme na hřib královský.


Nejnovější blogy
Houbařův rok - duben
Duben bývá právem nazýván měsícem s Aprílovým počasím. Výkyvy tepla, zimy, deště, sucha, sněhu ... Ale i to některým houbám nezabrání růst.
houbaření jako sport?
Ministerstvo školství prohlásilo houbaření za národní sport.
Výprava za orchidejemi 2020
Asi každý znáte takové to trochu hluché jarní období, kdy zimní houby končí, s jarními je to nahnuté a nevíte, co vlastně v té přírodě fotit. Co třeba orchideje?
Výstavy hub 2020
Letos je to s výstavami kvůli COVID-19 nevyzpytatelné, termíny se mění, posouvají, výstavy se ruší...
Jaro? Zima? Příroda blázní!
Letošní jaro začalo před několika dny, ale spíš než jako skutečné jaro to vypadá na směs zimy a léta. A sama příroda je z toho počasí nějaká zmatená.
MĚNÍ SE BIODIVERSITA HUB SE ZMĚNOU KLIMATU?
VRACEJÍ SE DÍKY OTEPLENÍ VZÁCNÉ HOUBY DO NAŠÍ KRAJINY? Aneb MUCHOMŮRKA CÍSAŘKA PO 80.LETECH OPĚT NA MLADOBOLESLAVSKU.


Komentáře k blogu - 1 komentářů